A megújuló energia trükkje.
Magyarországon sikerstory a megújuló energia?
Magyarország hatalmasat lépett előre a megújuló energia felhasználás elterjedtségében. Legalábbis ezt mutatják a számok. Nézzük meg most, hogy a igaza van-e a számoknak.
Amikor 2015-ben benyújtottuk az Uniónak a hivatalos megújuló energia felhasználási statisztikánkat, abban 9,6%-os érték szerepelt. (Magyarország hivatalosan 14,65 %-ot vállalt 2020-ra.) Erre most hirtelen kiderült, hogy 2015-ben 14,5 % volt a megújuló energia arányunk.
Ez meg hogyan lehet? Ilyen rosszul számoltak a szakemberek korábban?Olyan sok szélerőmű épült menet közben? (Erre kicsi az esély, mivel a szélerőművek telepítése Magyarországon tiltott.) Olyan sok napelem erőmű épült menet közben?
A válasz ennél sokkal egyszerűbb, egy statisztikai trükk miatt nőtt meg a megújuló energia felhasználásunk. Az Unió a fa felhasználását is megújuló energiának tekinti, feltételezve, hogy a kivágott fák helyére újat telepítenek. Magyarországon ez az erdészetekben kivágott fa esetében tényleg így van.
Ez sajnos igen gyenge megújuló energia felhasználást eredményezett. Valaki viszont megtalálta a megoldást. Ne azt nézzük, mennyi a hivatalosan kivágott fa, hanem mennyi a felhasznált fa.
A KSH készített egy kérdezésen alapuló felmérést, melyben azt kutatták, hányan és mennyi fát használnak fel fűtésre. Az eredmény a korábbi érték több, mint két és félszerese lett. Ilyen megdöbbentő mennyiségű fa került „nem hivatalos úton” az erdőkből a házakba.
Ezzel a statisztika gyönyörű lett, de a helyzet valójában nem javult, csak romlott. A valószínű reakció az lesz, hogy Magyarország leállítja az egyébként is alacsony szintű megújuló energia támogatást. 2020 után viszont ez visszaüt, mert attól kezdve az Unió csak akkor fogadja el a fa felhasználását, ha az hivatalos úton kerül kivágásra és új fát ültetnek a helyére.
Vagyis lehet örülni a helyzetnek, de ha nem változtatunk, 2020 után komoly Uniós bírságra számíthatunk. Magyarországon a megújuló energia felhasználásunkban ugyanis most még 80% a fa aránya.
A hírről Önnek is eszébe juthat ez a régi mondás: „Csak annak a statisztikának hiszek, amit saját magam hamisítottam!”
Forrás: SolarSide