Magyarországnak nem kell a szélenergia.
A Magyar szélenergia vége.
A Magyar Közlönyben szeptember 15-én jelent meg egy rendeletmódosítás, mely betiltja Magyarországon az új szélerőművek telepítését. Ezzel a szélenergia tiltólistára került.
Persze ilyent nem lehet törvénybe foglalni, mert az uniós elvárások pont a megújuló energia terjesztését és támogatását várják Magyarországtól is, ezért trükkös a tiltás. A rendelet a beépített és beépítésre szánt terület határától 12 km távolságon belül tiltja a szélerőművek telepítését.
Ez viszont akkora kör, hogy minden települést figyelembe véve az ország teljes területét lefedi a tiltott terület. Ügyes megoldás.
A biztonság kedvéért azonban még pár lehetőséget is raktak a rendeletbe, hogy ha mégis lenne ilyen terület (az ELTE TTK földrajztudományi Központjának munkatársa szerint nincs), akkor egyéb ok miatt legyen tilos a telepítés.
Az egyik lehetőség szerint, a Magyar Honvédség által működtetett radarok 40 kilométeres körzete és a katonai repülőterek 15 kilométeres körzete is tiltott.
Valamint egy plusz opció: „ha csökkenti a honvédelmi és katonai képességet”, természetes az engedély elutasítása. Ilyen az igazi gumijogszabály. A legegyszerűbb, ha mindig igaz és máris nem kell vesződni a szélerőművekkel. Hiszen egy repülő is neki tud repülni…
Ha pedig ez a (majdnem dupla) tiltás sem lenne elég, akkor jó tudni, hogy az elméletileg telepíthető szélerőművek műszaki engedélyeztetési korlátozása szerint csak már elavult technológiájú, az ideálisnál alacsonyabbra telepíthető, kis teljesítményű erőművekkel lehet telepítési engedélyért folyamodni. Ennek a korlátozásnak mi lehet az értelme?
Mármint, ha ezek után van még olyan elmebeteg befektető, aki Magyarországon szélenergiába fektetné a pénzét.