BÚÉK 2022!
Minden kedves érdeklődőnknek, partnerünknek Boldog Új Évet Kívánunk!
Köszönöm a gyors és precíz munkájukat!
December 6-tól lesz beadható a pályázat, melynek elsődleges célja a rosszabb anyagi helyzetben levő családok költségeinek csökkentése. Ehhez a pályázat a ingyen napelem rendszer telepítés mellett akár elektromos fűtés kialakítását vagy a nyílászáró cserét is támogathatja.
A két megoldás közös része a maximum 5 kWp méretű hálózatba visszatápláló napelem rendszer.
Aki az elektromos fűtéssel kibővített műszaki tartalmat választja, az nagyobb napelem rendszert is kérhet, így segítve az elektromos fűtés vagy hőszivattyú energiaellátását.
Csak tisztán napelem telepítés esetén 14 hónap a kivitelezés határideje, a bővített műszaki tartalom esetén 18 hónap.
A pályázat beadásának előfeltétele a kivitelezővel megkötött szerződés. (Csak az lehet kivitelező, aki előre regisztrálja magát és megfelel a meghatározott feltételeknek.)
A pályázat 100% támogatású, tehát nem kell hozzá önerő, mindent fizet a pályázat. (Kivéve, ha az elektromos hálózat bővítésére van szükség, mert azt saját zsebből kell fedezni.)
A pályázatot csak az ingatlan (legalább részben) tulajdonosa adhatja be.
A jogosultság kiszámításához az ingatlan tulajdonosainak összesített jövedelmét el kell osztani a keresettel rendelkező tulajdonosok számával. Az így kapott összeg maximum 4.850.000 Ft lehet. Tehát ebbe a számításba a gyermekek és a nem kereső tulajdonosok nem számítanak bele.
A gyermekek száma alapján és az ingatlan részben vagy teljesen hátrányos helyzetű településen való elhelyezkedése alapján pontokat lehet gyűjteni. A támogatás elnyerésében a pontok száma alapján előbbre lehet kerülni a sorban.
A támogatási igény nem adható be céges tulajdonban levő ingatlanra.
Nem kérheti a támogatást, akinek lejárt adó vagy köztartozása van vagy aki magáncsődeljárás alatt áll.
Nem adható támogatás már elkezdett beruházásra, meglevő rendszer bővítésére, cseréjére, talajra telepítendő napelem rendszerre.
Sajnos van a pályázatban egy időzített bomba. Minden nyertesnek el kell fogadnia, hogy a szaldó elszámolás bármikor megszűnhet a számukra. Mikor? Ezt most még senki nem tudja. Amikor ez megtörténne, akkor a pályázat utáni 0 vagy nagyon alacsony rezsi azonnal megszűnik. Számukra így a napelem csak egy ideiglenes könnyebbség, majd némi költségcsökkentés lesz.
Majdnem minden ELMŰ-ÉMÁSZ partner napelem felhasználó veszít az augusztus végén aktuális kötelező szolgáltatóváltás során. Az ELMŰ-ÉMÁSZ abbahagyja a szolgáltatást és az ügyfeleit az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. veszi át.
A korrekt elszámolás érdekében kérik, hogy a felhasználók diktálják be az aktuális villanyóra állást. Így minden tiszta és minden rendben lesz… vagy mégsem?
Akinek otthon napelem rendszere van, azoknak szinte minden esetben lesz problémájuk.
A napelem használóknak csak az éves szaldó elszámolással éri meg használni a rendszert. Így a nyári jelentős túltermelést télen el tudják használni egyenlő feltételekkel. Ha valakinek utoljára tavasszal volt éves leolvasása, annak ezek az egyenlő feltételek vesznek el. A régi szolgáltatónak a hálózatába töltötte fel a nyári jelentős túltermelést, az új szolgáltató viszont ezt nem fogja neki cserébe biztosítani télen. Helyette a régi szolgáltató, az ELMŰ-ÉMÁSZ kifizeti a felhasználónak az energia nagykereskedelmi árát, ami kb 13 Ft/kWh. Az új szolgáltatótól pedig télen majd kb. 38 Ft/kWh áron lehet visszavásárolni ugyanennyi energiát.
Minél közelebb van valakinek az éves leolvasási dátuma augusztus 31-hez, annál kisebb lesz a vesztesége. Veszteség nélkül csak alig páran ússzák meg ezt a tőlük függetlenül előírt váltást.
Ez nagyobb otthoni napelem rendszer használóknak (pl. akinek elektromos fűtése van) akár 100.000 Ft feletti veszteséget is jelenthet. Aki már kifizetett 1-2-3 millió forintot napelem rendszerre azért, hogy megszabaduljon a villanyszámlától, most mégis újra fizethet.
Az a becslések szerint pár tízezer lakossági felhasználó, akiknél ez a veszteség jelentkezik, nem is örülnek ennek a szolgáltatóváltásnak. Csak sajnos ez a váltás kötelező.
Mivel sokan jelezték már, hogy ez a tőlük függetlenül érkező, számukra jelentős veszteséget hozó szolgáltatóváltás mit jelent, a szolgáltatók keresik a megoldást a problémára. Azt is hozzátették viszont, hogy a váltás teljes mértékben törvényes és megfelel az előírásoknak, ezért a fogyasztók sajnos nem sok mindenben reménykedhetnek.
Az előzetes szabályozás szerint 2021 július 1-től a pályázati támogatással újonnan telepített napelem rendszereknél már nem alkalmazható a szaldó elszámolás. Helyette a jelentősen rosszabb feltételeket meghatározó bruttó elszámolás lett kijelölve.
A szaldó elszámolás szerint a hálózatba feltöltött energia ára ugyanannyi, mint a hálózatból felhasznált energia. Tulajdonképpen úgy működik a rendszer, mintha a nyáron nagyobb mennyiséggel megtermelt energiát eltennénk télre egy akkumulátorban. (Hiszen amennyiért adom a szolgáltatónak annyiért kapom vissza később.)
A bruttó elszámolás előzetes információi szerint viszont a hálózatba visszatöltött energiáért csak a nagykereskedelmi árat kapnánk, ami kb. a harmada a később, a hálózatból visszavásárolt energiának. Ez annyira lerontja a megtérülést, hogy aki korábban már gondolkodott napelem vásárláson, mindenképpen a váltás előtt szerette volna a rendszer telepítését. Lett is nagy roham a napelem telepítő cégeknél és káosz az elektromos szolgáltató cégek engedélyeztetési osztályán.
A váltást szabályozó, az árakat meghatározó törvény viszont nem született meg határidőre. A törvényhozók pedig az utolsó pillanatban kihirdették, hogy a törvény mégsem lép életbe. Azonban ez nem jelenti a szaldó elszámolás örökké meglétét. Inkább az ideiglenes időnyerés a mostani lépés eredménye. Elméletileg bármikor életbe léphet a most ideiglenesen felfüggesztett váltás, tehát ha Ön szeretne féláron napelem rendszert, akkor most tényleg nem szabad várni. Vegye fel velünk még most a kapcsolatot és kérjen árajánlatot.
2021-ben újra érkezik lakossági energetikai támogatás, mely akár napelem telepítésre is felhasználható. A támogatás mértéke akár 50% is lehet, maximális mértéke elérheti a 3 millió forintot.
A támogatás célja felújítás, energetikai hatékonyság növelés és energiafogyasztás csökkentés. Pl. szigetelés, nyílászárócsere, fűtéskorszerűsítés, felújítás, napelem rendszer telepítés
A támogatás 2021 január 1-től induló tevékenység után igényelhető, a pályázat előre meghatározott záró dátuma 2022 december 31.
A támogatás utólag igényelhető, tehát előre meg kell finanszírozni a költségeket.
A pályázatnak sok kiegészítő feltétele van, érdemes mindegyiket ellenőrizni, hogy jogosult-e az igénybevételére.
Pár fontosabb feltétel:
A lakossági pályázatok mindig nagyon gyorsan kimerülnek, ezért ne várjon, még most kérjen árbecslést a napelem telepítéshez.
Magyarországon a lakosság napelem pályázatok területén nincs elkényeztetve. Csak 4-5 évente jelenik meg egy olyan pályázat, mely a lakosság számára is ad támogatást napelem rendszer telepítéshez.
Ezek a pályázatok azonban általában nagyon kicsi kerettel rendelkeznek, így pár óra alatt kimerülnek. A másik probléma, hogy sok kiegészítő feltételnek kell megfelelni (pl. egyéb energetikai felújítás is kell mellé, sok a kizáró feltétel,) így sokan hiába szeretnének részesülni belőle.
A pályázatok ráadásul az utóbbi időben egyre alacsonyabb szintű vissza nem térítendő résszel rendelkeznek. Helyette egyre gyakoribb a kedvezményes hitel. Jelenleg az MFB valóban 0%-os hitele érhető el erre a célra. (Természetesen elég sok adminisztrációval kiegészítve.)
A “hitel” szó viszont mostanában óvatosságra inti az embereket és így az igény is elég alacsony. Ráadásul ha már volt támogatás, akkor sokan kivárnak, hátha megint lesz.
Palkovics László most beharangozott egy olyan Uniós finanszírozású lakossági pályázatot, mely 30-40%-os vissza nem térítendő támogatást ad napelemek telepítéséhez.
Az előzőekből egyértelmű, hogy hatalmas lesz az érdeklődés a lakossági napelem pályázat iránt. Ha tehát Ön is szeretne részesülni a támogatásból, már most jelezze igényét. A pályázat kiírásának időpontjában már kész pályázattal kell rendelkeznie, hogy Ön is kapjon a támogatásból. Ehhez viszont helyszíni felmérés, tervezés és sok előzetes adminisztráció szükséges.