BÚÉK 2021!
Minden kedves érdeklődőnknek, partnerünknek Boldog Új Évet Kívánunk!
A totál energiatermelés 6,53 MWh. A rendszer üzemelésével semmi gond nem volt, a 2014 évi energiaigényünkből az ELMÜ felé 500 kWh fogyasztást kellett fizetnünk, tehát így a terveinknek megfelelően alakult a ház rezsi költsége.
További sok sikert a munkájukhoz.
2021-ben újra érkezik lakossági energetikai támogatás, mely akár napelem telepítésre is felhasználható. A támogatás mértéke akár 50% is lehet, maximális mértéke elérheti a 3 millió forintot.
A támogatás célja felújítás, energetikai hatékonyság növelés és energiafogyasztás csökkentés. Pl. szigetelés, nyílászárócsere, fűtéskorszerűsítés, felújítás, napelem rendszer telepítés
A támogatás 2021 január 1-től induló tevékenység után igényelhető, a pályázat előre meghatározott záró dátuma 2022 december 31.
A támogatás utólag igényelhető, tehát előre meg kell finanszírozni a költségeket.
A pályázatnak sok kiegészítő feltétele van, érdemes mindegyiket ellenőrizni, hogy jogosult-e az igénybevételére.
Pár fontosabb feltétel:
A lakossági pályázatok mindig nagyon gyorsan kimerülnek, ezért ne várjon, még most kérjen árbecslést a napelem telepítéshez.
Magyarországon a lakosság napelem pályázatok területén nincs elkényeztetve. Csak 4-5 évente jelenik meg egy olyan pályázat, mely a lakosság számára is ad támogatást napelem rendszer telepítéshez.
Ezek a pályázatok azonban általában nagyon kicsi kerettel rendelkeznek, így pár óra alatt kimerülnek. A másik probléma, hogy sok kiegészítő feltételnek kell megfelelni (pl. egyéb energetikai felújítás is kell mellé, sok a kizáró feltétel,) így sokan hiába szeretnének részesülni belőle.
A pályázatok ráadásul az utóbbi időben egyre alacsonyabb szintű vissza nem térítendő résszel rendelkeznek. Helyette egyre gyakoribb a kedvezményes hitel. Jelenleg az MFB valóban 0%-os hitele érhető el erre a célra. (Természetesen elég sok adminisztrációval kiegészítve.)
A “hitel” szó viszont mostanában óvatosságra inti az embereket és így az igény is elég alacsony. Ráadásul ha már volt támogatás, akkor sokan kivárnak, hátha megint lesz.
Palkovics László most beharangozott egy olyan Uniós finanszírozású lakossági pályázatot, mely 30-40%-os vissza nem térítendő támogatást ad napelemek telepítéséhez.
Az előzőekből egyértelmű, hogy hatalmas lesz az érdeklődés a lakossági napelem pályázat iránt. Ha tehát Ön is szeretne részesülni a támogatásból, már most jelezze igényét. A pályázat kiírásának időpontjában már kész pályázattal kell rendelkeznie, hogy Ön is kapjon a támogatásból. Ehhez viszont helyszíni felmérés, tervezés és sok előzetes adminisztráció szükséges.
Mindig jó hír napelem pályázatról írni, mert olyan kevés van belőle, és a keret is mindig nagyon gyorsan kimerül. Most viszont meghosszabbították a GINOP-4.1.4-19 “Megújuló energia használatát, energiahatékonyság növelését célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása” benyújtási határidejét.
Az eredeti napelem pályázat kiírás nagyon szigorú volt, sok feltétellel, emiatt sokan kiestek a támogatási lehetőségből. Kb. 6 héttel ezelőtt módosítottak a feltételeken. Könnyítettek a paramétereken és szélesítették azok körét, akik igényelhetik. A határidő viszont olyan szoros volt, hogy többen emiatt nem is indultak neki a pályázat kidolgozásának.
Most hosszabbítottak a határidőn, így aki szeretne részesülni a támogatásból, minél előbb vegye fel velünk a kapcsolatot. A napelem pályázat hosszabbítás időtartama egy hónap, de a pályázat kidolgozásához is idő kell.
A PV Cycle, az európai napelem újrahasznosító nonprofit testület februári bejelentése szerint sikeres a napelem újrahasznosítás.
Csak Franciaországban 5000 tonna napelem panelt gyűjtöttek be és ennek 94,7%-át újrahasznosították. Becslések szerint a begyűjtött mennyiség 2030-ra eléri az 50.000 tonnát.
Az elektromos berendezések hulladékaira vonatkozó Európai szabályozás, melyet 2012-ben a napelemekre is kiterjesztettek, előírja a 85%-os begyűjtést és a 80%-os újrahasznosítást. Mint látszik, ezt az arányt már jelentősen túl is lépte a szervezet.
Az újrahasznosítás folyamata a Veolia franciaországi gyárában történik. Először fizikailag szétszerelik a panelt, így elkülönítve a rögzítés alumínium keretét, a védő üveglapot, az áramot vezető réz kábelt, a háttér műanyag lapot és magát a szilícium lapkát. Az összetevőket ezután aprítják, az egyszerűbb újrahasznosítás érdekében.
Az így elért arány sok vagy kevés? Az ilyen összetett termék esetén ez nagyon magas arány. Azonban még magasabb is lenne, ha a feldolgozás közben létrejövő, és csak a folyamat legvégén újrahasznosított por és töredék is beleszámítana az arányokba.
Összehasonlításként: A minden háztartásban előforduló és emiatt jelentős mennyiségben termelődő hulladék mosógép újrahasznosítási aránya 70%.
Azért a napelem újrahasznosításnak is van problémás része, ez az alacsony szintű utánpótlás. Olyan kevés napelem panel megy tönkre, hogy nincs elegendő hulladék az újrahasznosítás gazdaságos működtetéséhez. Mivel a panelek várható élettartama 30-40 év, emiatt jelenleg főleg azokat a paneleket tudják feldolgozni, melyek szállítás vagy szerelés közben tönkremennek.
Jelenleg kizárólag az Unió az egyetlen olyan része a világnak, ahol a napelemekre vonatkozik egy újrahasznosítási keret. A napelemek telepítésére vonatkozó előrejelzések viszont az iparág jelentős felívelését mutatják. Így a jövőben a napelemes hulladék mennyiségének jelentős növekedése várható. (Hiszen már közismert, hogy a legolcsóbban a napelem termeli az energiát.)
Ehhez társul a körkörös gazdaság előretörése miatt egy törekvés a 100%-os újrahasznosítás elérésére. A jelenlegi tények és a jövőbeli kilátások alapján tehát a napelem nem csak a tiszta energiatermelésben, de a hosszú távú környezetvédelemben is példát mutathat.
Idén április 22-én van 50 éves évfordulója A Föld Napja kezdeményezésnek. A kezdeményezés célja a környezet megóvása, a biológiai sokféleség megőrzése.
Eleinte még csak magánemberek, környezetvédő és civil alapítványok támogatták, majd egyre magasabb szinten találtak támogatókat. Sajnos ezen magasabb pozíciójú vezetői sok esetben inkább csak látszat és szavazatnyerő céllal álltak be a kezdeményezés mögé, miközben tetteik pont ezzel ellentétesek voltak.
Tudjuk, hogy sokat segítene a globális szintű erdősítés, tisztább energiatermelésre átállás, túlfogyasztás csökkentése, környezetbarát csomagolástechnika és a hulladékok nagyobb mértékű újrahasznosítása, de néha pont ezzel ellentétesek a tettek. Példa erre Donald Trump fosszilis energia iránti vonzódása és ennek jelentős támogatása.
Most azonban egy vírus megjelenése és annak következményei megmutatták, hogy milyen gyorsan tud regenerálódni a környezet. Ehhez az kellett, hogy az emberek otthon maradjanak, a gyárak jelentős része leálljon vagy csökkentse működését.
A városok levegője kitisztult, a vadállatok zavartalanul mozognak emberek lakta környezetben, az olaj ára hatalmasat zuhant. Olyan, mintha a világunk behúzta volna a kéziféket fél – egy évre. (Bár még senki nem tudja meddig tart a krízis.)
Ami az embereknek katasztrófa és mindent megpróbálunk megtenni a következmények csökkentése érdekében, addig ez a “szünet” a környezetünknek hatalmas megkönnyebbülés. Jó lenne ebből a tisztább környezetből valamit megőrizni a koronavírus utáni világra.
Tisztelt érdeklődőink, ügyfeleink!
A magyarországi (koronavírus miatt bevezetett) kijárási korlátozás időszaka alatt cégünk elektronikus kapcsolattartást használ ügyfeleinkkel.
A napelem telepítés lehetőségeinek és korlátainak pontosítását google map és ügyfeleinktől kapott fotók alapján végezzük.
A tervezési és engedélyeztetési folyamatok a korlátozás alatt zavartalanul működnek.
A kivitelezéseket későbbi időszakban, a korlátozások feloldása után intézzük.
Köszönjük megértésüket.