A napelem védővám vége
Volt egyszer egy napelem védővám.
Az aktuális tervek szerint 18 hónap múlva leépítik a visszafelé elsült Uniós napelem védővám és import korlátozás párosát.
Négy éve egy európai napelem gyártó eljárást indított a szerinte feltűnően alacsony, vélhetőleg államilag támogatott alacsony árú kínai és tajvani napelem panelek miatt. Az unió ennek eredményeképpen bevezette azt a védővámot, mely a szándék szerint az Uniós piacot és gyártókat védi.
A korlátozás lényege az volt, hogy ha egy kínai gyártó a megadott mennyiség felett vagy egy adott ár alatt értékesítené a paneljeit, akkor nagyon magas védővám vonatkozzon rá.
Többen megkérdőjelezték a védővám megalapozottságát. Rámutattak arra, hogy a kínai gyártók jól szervezett és hatalmas mennyiségű gyártása az alacsony árak oka. Valamint ez a korlátozás ellentétes az Unió megújuló energia terjesztési elvárásaival.
A védővám eredménye a következő lett: A kínai gyártók kiszervezték gyártásuk egy részét az ázsiai kisebb országokba (Vietnam, Indonézia…) és elkezdtek a kínai panelek mellé “nem kínai” papírokat adni. Ezzel automatikusan kikerültek a védővám alól. Az európai gyártók viszont befagyasztották az áraikat és így az unióban megállt a napelem árcsökkenés.
Persze a világ többi része haladt tovább és így az Unió elvesztette vezető szerepét a napelem piacon. Kína belső piaca egyre többet felszív a saját gyártású napelemekből, az USA piacán pedig egyre nagyobb szerepe van a SolarCity és a Tesla összeolvasztásával kialakult cégnek.
Közben az Unió viszonya felhősebb lett az USA-val, ezért is egyre kellemetlenebb lett a Kínával szemben alkalmazott bürokratikus korlát. Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke pedig most felvetette, hogy lassan kivezetik a védővámot.
Forrás: SolarSide