Napelem erőmű épült Magyarországon
Pécsen elkészült egy 10 MWp teljesítményű napelem erőmű.
A beruházás létrejöttét 4,2 milliárd forinttal támogatta az Unió és a Magyar állam, az önerőt, 703 millió Ft-ot a beruházó saját forrása adta. Ez a napelem erőmű még nem az uniós megújuló energia kötelező támogatása miatt született, de sokat segíthet az országnak a büntetés elkerülése érdekében.
A napelem erőmű 38 ezer napelem panelből áll és várható éves termelése 10 115 MWh lesz. Az üzemszerű működés előreláthatólag március első felében indul el. A fizikai kiépítés érdekessége, hogy 8 db 1,25 MWp teljesítményű egymástól független napelem erőmű egymás mellé telepítése adja ki ezt a nagy erőművet.
A napelemek a valamikori pécsi hőerőmű rekultivált zagyterében kerültek elhelyezésre, egy 10 hektáros területen. Mivel ez a terület mezőgazdaságilag nem volt hasznosítható, ideális megoldás volt az erőmű számára.
Az országban jelenleg nagyon alacsony a megújuló energia részaránya. Ebben hoz nagyobb előrelépést a napelem erőmű építése, mely éves szinten 15 000 tonnával csökkenti az ország co2 kibocsájtását.
Az ilyen méretű erőművek energiatárolása jelenleg az egyik legfontosabb technológiai fejlesztési irány. Nem csak azért, mert így egyenletesé lehet az energiaellátást az egyenetlenül érkező napenergiával, de függetlenedni is lehet az instabilan érkező hagyományos energiaforrásoktól.
Hiszen tudjuk: Magyarországnak akkor is kell az energia, amikor nem süt a nap és nem fúj a szél. Hozzáteszem, akkor is, ha éppen elzárták a gázvezetéket vagy nem érkezik utánpótlás az atomerőműbe.