A napenergia az olcsóbb.
Olcsóbb a napenergia, mint a szél.
Erre a következtetésre jutottak a Bloomberg elemzői. Korábban ha olcsó megújuló energiát igényelt valaki, akkor a szélenergia volt a magától értetődő választás, ma már a helyét átvette a napenergia.
A Bloomberg energetikai szakemberei folyamatosan követik a világban az energia árát és az új energiatermelők telepítési költségét. Ez alapján 2016 végén elértünk egy érdekes pontot. A szélenergia ára több éven át gyakorlatilag stagnált, az új telepítések ára évek óta csak minimálisan változott. A napenergia ára viszont folyamatosan csökkent, és 2016 végén a két görbe metszette egymást.
Az elemzés 58 országra terjedt ki, melyek közül több nagyarányú zöldülést indított el az energiatermelésében. Pl. Kína, India, Brazília.
A napelem telepítések ára nagyobb erőművek esetén pár esetben már korábban is alacsonyabb volt, mint az új szélenergia telepítéseké, most azonban ez az áttörés véglegesen megtörtént. A korábbi tendenciák alapján csak egy meglepetés érte a szakértőket, hogy ilyen korán történt a töréspont. Eszerint jelenleg már támogatás nélkül is olcsóbb egy új napelem erőmű telepítése, mint a többi energiaforrás.
A napenergia rekordjai
Indiában januárban 64 dolláros megawattonként ár volt a rekorder, ezt szárnyalta túl Chilében egy új erőmű 29,1 dolláros árral. Ez az ár már világrekord és kb. fele annak, mint a szénnel termelt energia ára.
A Bloomberg szakértője, Michael Liebreich szerint ezzel „A megújulók beléptek abba a korba, ahol már az övék a jelentős árelőny.”
A telepítések is jelzik a gazdaságosságot, mert az újonnan telepített napelem erőművek teljesítménye 70 GW, a szélenergiáé pedig 59 GW. A világban ma már összesen több tiszta energiaforrást telepítenek, mint szén és gázerőművet.
Ahol most is nagy vagy nő az energiaigény (fejlődő országok), ott ennek az árváltozásnak nagy a jelentősége, ahol stagnál az energiaigény (fejlett országok), ott többe kerül a váltás mert az új napelem telepítéseknek versenyezni kell a már régóta működő szén év gázerőművekkel. A fejlett OECD országok megújuló energia fejlesztéseit (153,7 milliárd $) ezért már meg is előzte a feltörekvő országok (154,1 milliárd $) befektetése.
A szakértők szerint a fosszilis energiaforrásokkal termelt energia csúcsa a következő évtizedben lesz.
A megújuló energia tehát olcsóbb, de akkor, amikor nem süt a nap és nem fúj a szél, szükség van jelenleg a fosszilis forrásokra. Legalábbis addig, míg a Tesla fejlesztései, a Powerwall és a Powerpack el nem érhetők az egész világon.
Ezt a Tesla alapítója is tudja, legutóbbi nyilatkozata szerint az USA beli Gigafactory után Európában már három akkumulátorgyárat is terveznek.