Napelem újrahasznosítás
Működik a napelem újrahasznosítás
A PV Cycle, az európai napelem újrahasznosító nonprofit testület februári bejelentése szerint sikeres a napelem újrahasznosítás.
Csak Franciaországban 5000 tonna napelem panelt gyűjtöttek be és ennek 94,7%-át újrahasznosították. Becslések szerint a begyűjtött mennyiség 2030-ra eléri az 50.000 tonnát.
Az elektromos berendezések hulladékaira vonatkozó Európai szabályozás, melyet 2012-ben a napelemekre is kiterjesztettek, előírja a 85%-os begyűjtést és a 80%-os újrahasznosítást. Mint látszik, ezt az arányt már jelentősen túl is lépte a szervezet.
Az újrahasznosítás folyamata a Veolia franciaországi gyárában történik. Először fizikailag szétszerelik a panelt, így elkülönítve a rögzítés alumínium keretét, a védő üveglapot, az áramot vezető réz kábelt, a háttér műanyag lapot és magát a szilícium lapkát. Az összetevőket ezután aprítják, az egyszerűbb újrahasznosítás érdekében.
Az így elért arány sok vagy kevés? Az ilyen összetett termék esetén ez nagyon magas arány. Azonban még magasabb is lenne, ha a feldolgozás közben létrejövő, és csak a folyamat legvégén újrahasznosított por és töredék is beleszámítana az arányokba.
Összehasonlításként: A minden háztartásban előforduló és emiatt jelentős mennyiségben termelődő hulladék mosógép újrahasznosítási aránya 70%.
Azért a napelem újrahasznosításnak is van problémás része, ez az alacsony szintű utánpótlás. Olyan kevés napelem panel megy tönkre, hogy nincs elegendő hulladék az újrahasznosítás gazdaságos működtetéséhez. Mivel a panelek várható élettartama 30-40 év, emiatt jelenleg főleg azokat a paneleket tudják feldolgozni, melyek szállítás vagy szerelés közben tönkremennek.
Mi várható a jövőben?
Jelenleg kizárólag az Unió az egyetlen olyan része a világnak, ahol a napelemekre vonatkozik egy újrahasznosítási keret. A napelemek telepítésére vonatkozó előrejelzések viszont az iparág jelentős felívelését mutatják. Így a jövőben a napelemes hulladék mennyiségének jelentős növekedése várható. (Hiszen már közismert, hogy a legolcsóbban a napelem termeli az energiát.)
Ehhez társul a körkörös gazdaság előretörése miatt egy törekvés a 100%-os újrahasznosítás elérésére. A jelenlegi tények és a jövőbeli kilátások alapján tehát a napelem nem csak a tiszta energiatermelésben, de a hosszú távú környezetvédelemben is példát mutathat.
Ne felejtsük el, hogy Magyarországon minden napelem vásárlásakor előre kifizetteti az állam a vevővel a termékdíjat. Ez törvény szerint előre finanszírozza az adott termék újrahasznosítását. A nagy kérdés, hogy ezt félreteszi-e a költségvetés arra a 30-40 évre, amikor tönkremennek a panelek.